Jak dopadly testy zimních pneumatik 175/65 R14 a 205/55 R16

11.10.2018 / 19:58

Němci jsou známí svou pečlivostí a platí to i pro testování pneumatik. Německá organizace ADAC připravila testy zimních pneumatik ve dvou častých rozměrech – 175/65 R14 a 205/55 R16. Komplexní metodika testování dává letos větší důraz na mokrou vozovku, protože ve Střední Evropě jsou zimy v posledních letech spíše na vodě a na blátě než na sněhu a na ledu. Pojďme se podívat na metodiku, tedy konkrétně na to, z čeho se výsledné hodnocení v testu skládalo. Barum bravuris 5HM 205/55R16 91V

  • 30% chování auta na mokré vozovce – brzdění, aquaplaning, boční vedení aj.
  • 20% chování auta na sněhu – rozjezd, brzdění, trakce aj.
  • 15% chování auta na suché vozovce
  • 10% chování auta na ledu
  • 10% bylo zaměřeno na valivý odpor
  • 10% kilometrový nájezd – kolik kilometrů lze na pneumatikách najet
  • 5% hlučnost pneumatik

 

Výsledky hodnocení u rozměrů 175/65 R14 

Tyto pneumatiky se dávají na menší auta, například Ford Fiesta, Škoda Citigo, Mazda 2 nebo třeba Peugeot 206. 

Vítězství prémiových gum 

U těchto čtrnáctipalcových plášťů nedošlo k velkému překvapení a na prvních dvou místech se umístily nejdražší prémiové značky. Konkrétně Continental WinterContact TS 860 na 1.místě a Dunlop Winter Response 2 na 2.místě. Cena tady opravdu odpovídá kvalitě.

Nečekané 3.místo a další uspokojivé výsledky

Zajímavým překvapením je Firestone Winterhawk 3, což je cenově o dost dostupnější pneumatika, která byla dokonce nejlepší na suchu a celkově se umístila na 3.místě. Na dalších místech, které ještě spadaly do kategorie Uspokojivé, se umístily pneumatiky  Nokian WR D4, Goodyear UltraGrip 9, Debica Frigo 2, Esa+Tecar Super Grip 9, Sava Eskimo S3+, Vredestein Snowtrac 5 a Pirelli Cinturato Winter. 

Slabý Semperit a katastrofální Nankang

Pneumatika Semperit Master-Grip 2 spadla do kategorie Dostatečné, přičemž měla nejhorší výsledky na suchu. Suverénně nejhorší testovanou pneumatikou v kategorii 175/65 R14 je čínská pneumatika Nankang Snow SV-3. Úplně propadla v chování na mokré vozovce a ani v ostatních parametrech to nebylo o mnoho lepší. Podle výsledků byste pochybovali, jestli se vůbec jedná o zimní gumy.

 

Výsledky hodnocení u rozměrů 205/55 R16

Tyto větší rozměry pneumatik se dávají například na BMW 1 a 2, Hyunday i30, Ford Focus, Škoda Octavia a Superb, VW Passat, Golf, Mazda 3 i 5 aj.

Další vítězství Continentalu

I v této šestnáctipalcové kategorii zvítězil Continental, konkrétně Continental WinterContact TS 860. Jedná se o opravdovou kvalitu, ale za dost vysokou cenu. Na dalších dvou místech se umístily další prémiové a hlavně spolehlivé značky – Goodyear UltraGrip 9 a Dunlop Winter Sport 5. Všechny 3 výše zmíněné gumy měly vyrovnané výsledky ve všech aspektech, jsou to tedy ideální spolehlivé pneumatiky pro nejrůznější zimní podmínky.Pneu Olomouc

Kvalitní a levný Kleber překvapil, poslední byl Laufenn

Loňská novinka Kleber Krisalp HP3 se celkem překvapivě dostala na 4.místo. Jedná se o dost lacinou pneumatiku, která má vysoký kilometrový nájezd a i ostatní výsledky v testu jsou vyrovnané. Poté se seřadily ostatní značky a až na chvostu se objevil Laufenn I FIT, pneumatika, která měla nejhorší známky hlavně v ovládání na mokré vozovce a v brzdění na ledu a sněhu. 

Ať už budete nakupovat jakékoliv zimní pneumatiky, využijte k nejvýhodnějšímu nákupu srovnávač cen ZUPO, kde během chvilky najdete místo, kde své pneumatiky nakoupit nejlevněji.

Prodej pneu olomouc

Prodej pneu Přerov

Prodej pneu Prostějov

Pneu Prostějov

 

 

Sdílet