Jak připravit své auto na jaro

12.02.2018 / 16:09

JAK PŘIPRAVIT SVÉ AUTO NA JARO

Zima pomalu spěje ke svému konci a blíží se jaro. S tím souvisí změna životního stylu, lidé mají více energie, sluníčko svítí častěji, každý cítí větší chuť do života. S koncem zimy přichází na řadu jarní úklid domu, kanceláře, ale i garáže a nakonec i vlastního auta. V tomto článku se podíváme na to, jak své auto po zimě připravit na jaro, na co se zaměřit, co zkontrolovat a vyměnit. S ohledem nejen na životnost auta a bezpečnou jízdu, ale i na vaše zdraví.Doporučujeme pneumatiky Hankook

 

Klimatizace a filtry – kontrola a výměna

Klimatizace je luxus, který dříve auta neměla. Dnes už mají klimatizaci snad všechna auta. Je to příjemné hlavně v teplých letních dnech, na druhou stranu je potřeba se o klimatizaci starat, jinak může být pro naše tělo až nebezpečná. V klimatizační jednotce se totiž daří různým plísním a mikroorganismům, takže pak v autě víří se studeným vzduchem i tito nepříjemní společníci. Proto je před jarem vhodné klimatizaci vyčistit a zhruba každý druhý rok nechat vyměnit chladivo. Oba úkony vám udělají při servisu auta, ale musíte si o to říct.Pneu Olomouc

Co se týče filtrů, tak v každém autě jsou 3 základní filtry – olejový, vzduchový a pylový. Pylový filtr souvisí i s klimatizací. Zabraňuje totiž pylům, aby se dostaly do klimatizace. Když se tam dostanou, alergici budou v autě nevědomky trpět více než na rozkvetlé louce. V servisu si tak řekněte, ať vám zkontrolují a případně vymění nefunkční pylový filtr (mění se po cca 15 000 km) a ať zkontrolují vzduchový filtr (po 20 000 km). Olejový filtr se mění společně s olejem. Barum letni 205/55 R16

 

Očista auta – zevnitř i zvenku

Pořádně umýt a vyčistit auto není jen otázka image a vzhledu. Je to důležité i pro životnost auta. Zajeďte do myčky a po zimě své auto pořádně umyjte. Svého miláčka tak očistíte od zbytků soli a jiných nečistot. Doporučuje se také jednou za čas (proč ne po zimě), nechat pořádně vymýt, vysušit a ošetřit speciálním přípravkem i podvozek auta. 

Dalším krokem, který nejspíše děláte pravidelně, je poctivé vyčištění interiéru vozu. Můžete si auto vysát a vyčistit sami, ale možná je teď po zimě čas nechat si interiér auta vyčistit pro jednou hloubkově od specializované firmy. Taková investice určitě nepřesáhne 2 000 Kč. V čistém autě se každý logicky cítí lépe, dopřejte si čištění auta co nejčastěji. Obzvlášť když v něm vozíte děti nebo domácí mazlíčky.

 

Výměna pneumatik - nespěchejte

Zimní období ještě není úplně u konce, ale výměna zimních pneumatik za letní patří k důležité přípravě auta na jarní období. Podle zákona máme povinnost mít zimní pneumatiky (minimální hloubka dezénu 4 mm) až do 31.března. I když je mírná zima v Česku stále častější, nikdy nevíte, kdy nasněží. Obzvlášť na horách. Jezdíte-li však jen ve velkém městě a v blízkém okolí, budete možná dávat letní pneumatiky už dříve. Určitě však ne v únoru. Obecně platí, že se mění gumy až tehdy, když se teplota dlouhodobě drží nad 8°C. 

Budete-li řešit nákup letních pneumatik, můžete využít nový srovnávač pneumatik www.zupo.cz, kde okamžitě najdete e-shop, kde své pneumatiky koupíte nejlevněji. Pouze určíte jaký průměr, šířku, profil a typ pneumatik hledáte a můžete je obratem nakoupit. Tímto praktickým srovnáním ušetříte i několik tisíc korun.

 

Stěrače, panty, brzdy, tlumiče a další

Po zimě se určitě vyplatí podívat se i na další části auta – vyměnit stěrače nebo jen jejich břity, očistit a namazat panty u dveří, pokud po zimě vržou, zkontrolovat brzdy, tlumiče i podvozek. Něco si můžete udělat sami, většinu vám udělají ve vašem domovském servisu. Na konci zimy je návštěva servisu téměř povinnost. Promluvte si s mechanikem o tom, co vaše auto po zimě potřebuje a investujte do něj.

 

Před příchodem jara na něj své auto poctivě připravte. Vyplatí se to, prodloužíte jeho životnost, budete jezdit bezpečněji a v autě se budete cítit lépe. 

 

Přejeme vám bezpečnou jízdu!

Sponzorem této sekce je e-schop pneugumy.cz

Pneu Prostějov

 

Sdílet