Jak správně skladovat pneumatiky

19.02.2018 / 17:54

JAK SPRAVNĚ SKLADOVAT PNEUMATIKY

Pneumatiky nejsou úplně levná záležitost a řidiči často kalkulují, kolik sezón jim vydrží. Každá sezóna navíc je dobrá! Na životnost pneumatik má (kromě stylu jízdy a počtu najetých kilometrů) vliv také skladování pneumatik. V létě zimních a v zimě letních. Důležité je, aby se během skladování nepoškodily nebo nedeformovaly. Samotné skladování pneu je jednoduché, nemusíte tomu věnovat čas navíc. Jen je potřeba dodržovat několik základních pravidel:Barum bravuris 5HM 205/55R16

  • Pneumatiky očistit. Ať už měníte jen pneumatiky nebo celá kola i s disky, první krok před skladováním je pneu pořádně očistit. Ideálně za použití kartáče a obyčejné vody. S čistými pneumatikami se lépe manipuluje a zároveň se zvyšuje jejich životnost.
  • Suché pneu dát do igelitového pytle. Dalším krokem je poctivé vysušení pneumatik a následné zabalení do igelitových pytlů. Prodávají se speciální pytle na pneu, ale využít můžete jakýkoliv igelit. Obecně platí, že by se měly pneumatiky skladovat v suchu a bez přístupu vzduchu. Někteří lidé dokonce pneu skladují ve vakuových pytlech, což zpomaluje stárnutí materiálu.
  • Pneumatiky skladovat na tmavém místě. Důležité je, aby na pneumatiky nesvítilo slunce, škodí jim UV záření. 
  • Ideální teplota pro skladování pneu je 10 – 15°C. Dalším faktorem, který může pneumatikám škodit, jsou mrazy nebo vysoká teplota. Nejlepší je skladovat pneumatiky na místě s teplotou těsně nad 10°C, tedy ani venku, ani na otevřené půdě, ani ve vlhkém sklepě.

Příprava pneumatik ke skladování tedy není složitá, horší je najít vhodné místo. Nehodí se skladování v dílně, kde se práší a teplota bývá hlavně v létě dost vysoká, nehodí se ani otevřené půdy, kde zase teplota v zimě klesá až k nule. Už vůbec jim nesvědčí skladování někde venku, nedejbože na přímém slunci – ideální je skladovat pneumatiky v pravidelně větraném sklepě, kde není výrazná vlhkost. Takový suchý vinný sklípek … paráda.Pneu Olomouc

Důležité není jen místo skladování, ale i poloha pneumatik

Místo, kde pneumatiky skladovat, už jsme si popsali, teď se podíváme, v jaké poloze by měly pneumatiky být. Nezáleží na tom, jestli se jedná o letní či zimní pneu, rozdíly jsou pouze ve skladování pneumatik s ráfkem a bez ráfku. Pro pneumatiky je určitě lepší, když máte dvě kompletní sady pneumatik s ráfky a měníte tak vždy celá kola. Ušetříte za přezouvání a pneumatiky nejsou během přezutí tak namáhány.

 INFO GRAFIKA - JAK SPRÁVNĚ SKLADOVAT PNEUMATIKY

  • Poloha pneu s ráfkem. Pneumatiky s ráfkem je nejlepší zavěsit nebo klást na sebe. Nedoporučuje se je stavět vedle sebe, protože se vlastní vahou deformují.
  • Poloha pneu bez ráfku. U pneumatik bez ráfku je to opačné. Tedy nezavěšovat (prověsí se) ani neklást na sebe. Ideální je postavit je vedle sebe a vždy jednou za čas pootočit, ať nestojí pořád na stejné straně. Četnost otáčení záleží na tom, kdy si vzpomenete (třeba jednou za měsíc).

 

Skladování pneu v autoservisu

Jestliže nemáte vhodné prostory pro skladování vlastních pneumatik, můžete využít službu, kterou nabízí téměř každý autoservis – tedy skladování pneu u nich. Sice si za to zaplatíte, ale nemusíte řešit čištění, skladování, pootáčení a v neposlední řadě vám také pneumatiky nezabírají místo. Na druhou stranu ne každý autoservis skladuje pneumatiky v optimálních podmínkách, schválně se zeptejte, kde a jak by vaše pneumatiky skladoval váš mechanik. 

Když si to shrneme, tak je potřeba sundané pneumatiky poctivě očistit, označit je (ať víte, která pneumatika kde byla) a správně uložit ideálně do suchého sklepa. Když přijde doba na další výměnu, budou vás ve sklepě čekat pneumatiky jako nové.

Sponzorem této sekce je e-schop pneugumy.cz

 

Sdílet