Povinnost zimních pneumatik

25.07.2018 / 18:06

 

Zajímá vás, kdy přezout na zimní pneu? Povinnost zimních pneumatik je v České republice ukotvena do zákona. Hlavně je však každému řidiči jasné, že v zimě jsou povinné zimní pneumatiky nejen povinnost, ale spíše jasná a logická volba. Každý řidič ví, jaký je rozdíl, když máte zimní gumy a když letní gumy na zledovatělé nebo zasněžené vozovce. Přezutí na zimní pneu se vyhýbají snad jen sváteční řidiči, kteří žijí ve velkém městě nebo v zimě auto nevytáhnou z garáže. Drtivá většina řidičů považuje používání zimních pneumatik za absolutně normální a každý podzim a jaro do přezutí pneumatik investuje.

Jedinou výjimkou jsou řidiči, kteří používají celoroční pneumatiky, které tedy nejsou v zimě zrovna nejbezpečnější, ale když opravdu jezdíte jen po městě nebo v nížinách, mohou vám stačit a přezouvání pneumatik se tak vyhnete.

Povinné zimní pneu – zákon

Pojďme se tedy podívat, co říká na zimní pneumatiky vyhláška neboli zákon. Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky? Nebudeme zde celý zákon citovat, spíše jej shrneme do jednodušších formulací. Pneu Olomouc

V České republice platí, že máme povinnost používat zimní nebo celoroční pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, a to ve dvou případech:

  1. Pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. Pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zákon o zimních pneumatikách ještě popisuje, že je nutné, aby měly zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm, u vozidel nad 3,5 tuny pak 6 mm. To je to nejdůležitější. Sjeté zimní pneumatiky vám budou na nic. Jedinou výjimkou v zákoně o zimních gumách je použití dojezdové pneumatiky, když máte defekt. V takovém případě nemusí být rezerva zimní.

 

Povinná zimní výbava     Hledáte v rozměru 195/65 R15 něco nejlevnějšího, mrkněte zde

Povinná zimní výbava je značka, která na určených úsecích obvykle v horách, nařizuje, že vozidlo musí být opatřeno zimními pneumatikami a to v období mezi 1. listopadem a 30. dubnem. Může se stát, že je pod touto značkou umístěna dodatková tabulka, která vyznačuje odlišnou dobu platnosti. V této oblasti, která je značkou vyznačena, nezáleží na aktuálním počasí ani na stavu vozovky, zimní pneu je zde povinnost. Podívejte se na seznam nejlevnějších pneu prodavaných v ČR.

Řetězy místo zimních pneumatik

Povinné zimní pneumatiky jsou sice povinné, ale dají se občas nahradit sněhovými řetězy. Místo zimních pneumatik se dají použít i protektorované pneumatiky, ty však musí být označeny značením M+S nebo M.S nebo M/S popřípadě MS či terénní pneumatiky. Obecně však platí, že základem je v zimě používat zimní pneumatiky, jedete-li v zimě do hor, hodí se mít v kufru přibaleny i sněhové řetězy.

Teď už víte, od kdy budete potřebovat zimní pneumatiky. S předstihem si je můžete nakoupit. Konkrétní e-shop, který prodává dané zimní pneu nejlevněji můžete najít na srovnávači cen pneumatik Zupo. Barum letni 205/55R16

 

Sponzorem této sekce je e-schop pneugumy.cz

 

Sdílet