Povinnost zimních pneumatik

25.07.2018 / 18:06

 

Zajímá vás, kdy přezout na zimní pneu? Povinnost zimních pneumatik je v České republice ukotvena do zákona. Hlavně je však každému řidiči jasné, že v zimě jsou povinné zimní pneumatiky nejen povinnost, ale spíše jasná a logická volba. Každý řidič ví, jaký je rozdíl, když máte zimní gumy a když letní gumy na zledovatělé nebo zasněžené vozovce. Přezutí na zimní pneu se vyhýbají snad jen sváteční řidiči, kteří žijí ve velkém městě nebo v zimě auto nevytáhnou z garáže. Drtivá většina řidičů považuje používání zimních pneumatik za absolutně normální a každý podzim a jaro do přezutí pneumatik investuje.

Jedinou výjimkou jsou řidiči, kteří používají celoroční pneumatiky, které tedy nejsou v zimě zrovna nejbezpečnější, ale když opravdu jezdíte jen po městě nebo v nížinách, mohou vám stačit a přezouvání pneumatik se tak vyhnete.

Povinné zimní pneu – zákon

Pojďme se tedy podívat, co říká na zimní pneumatiky vyhláška neboli zákon. Od kdy jsou povinné zimní pneumatiky? Nebudeme zde celý zákon citovat, spíše jej shrneme do jednodušších formulací. 

V České republice platí, že máme povinnost používat zimní nebo celoroční pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, a to ve dvou případech:

  1. Pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.
  2. Pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zákon o zimních pneumatikách ještě popisuje, že je nutné, aby měly zimní pneumatiky minimální hloubku dezénu 4 mm, u vozidel nad 3,5 tuny pak 6 mm. To je to nejdůležitější. Sjeté zimní pneumatiky vám budou na nic. Jedinou výjimkou v zákoně o zimních gumách je použití dojezdové pneumatiky, když máte defekt. V takovém případě nemusí být rezerva zimní.

 

Povinná zimní výbava     Hledáte v rozměru 195/65 R15 něco nejlevnějšího, mrkněte zde

Povinná zimní výbava je značka, která na určených úsecích obvykle v horách, nařizuje, že vozidlo musí být opatřeno zimními pneumatikami a to v období mezi 1. listopadem a 30. dubnem. Může se stát, že je pod touto značkou umístěna dodatková tabulka, která vyznačuje odlišnou dobu platnosti. V této oblasti, která je značkou vyznačena, nezáleží na aktuálním počasí ani na stavu vozovky, zimní pneu je zde povinnost. Podívejte se na seznam nejlevnějších pneu prodavaných v ČR.

Řetězy místo zimních pneumatik

Povinné zimní pneumatiky jsou sice povinné, ale dají se občas nahradit sněhovými řetězy. Místo zimních pneumatik se dají použít i protektorované pneumatiky, ty však musí být označeny značením M+S nebo M.S nebo M/S popřípadě MS či terénní pneumatiky. Obecně však platí, že základem je v zimě používat zimní pneumatiky, jedete-li v zimě do hor, hodí se mít v kufru přibaleny i sněhové řetězy.

Teď už víte, od kdy budete potřebovat zimní pneumatiky. S předstihem si je můžete nakoupit. Konkrétní e-shop, který prodává dané zimní pneu nejlevněji můžete najít na srovnávači cen pneumatik Zupo.

 

Sponzorem této sekce je e-schop pneugumy.cz

 

Sdílet