Základní značení pneumatik

29.01.2018 / 17:36

 

Základem bezpečné jízdy je mimo jiné i správný výběr pneumatik. Jestliže řešíte nákup pneu sami, pak byste měli vědět, co znamenají jednotlivá čísla a písmena na pneumatikách. Ještě před výběrem pneumatik udělejte jednu věc: podívejte se do velkého technického průkazu, je v něm uvedeno, jaké pneumatiky můžete na své auto používat. Kromě rozměrů pneumatik musíte vědět, jestli potřebujete zimní pneu, letní pneu nebo celoroční pneu, případně můžete preferovat konkrétního výrobce. V tomto článku se tedy blíže podíváme na značení pneumatik. 

Příklad značení pneu

Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak se pneumatiky značí. Pro ukázku si tedy vybereme velmi častý rozměr pneumatik 245 40 R18 93W. Co jednotlivá čísla a písmena znamenají:

 ZNAČENÍ PNEUMATIK

  • 245 – šířka pneumatiky – jedná se o šířku pneumatiky od bočnice k bočnici uváděnou v milimetrech
  • 40 – profil pneumatiky – toto číslo uvádí poměr výšky pneu k její šířce v procentech; v tomto případě 40% šířky
  • R – typ konstrukce – jasně nejčastější typ konstrukce kostry pneumatiky je radiální (R), může být i diagonální (D)
  • 18 – vnitřní průměr – toto číslo vyjadřuje vnitřní průměr pneumatiky v palcích; převod je 1 palec = 25,4 mm, tedy 18 palců = cca 457 mm
  • 93 – hmotnostní index – tento index určuje maximální nosnost pneumatiky při rychlosti, která je dána jejím rychlostním indexem; více o hmotnostním indexu
  • W – rychlostní index – pneumatiky by měly mít vždy vyšší rychlostní index než je povolená konstrukční rychlost automobilu; více o rychlostním indexu

Toto základní značení pneumatik by vám mělo v zásadě pro správný nákup stačit. Na každé pneumatice je sice ještě několik detailnějších označení, ale většina lidí řeší jen tyto základní parametry. Přesto se alespoň zběžně podíváme, co dalšího můžete na pneumatice vyčíst.

Další info na pneumatice – rok výroby, s duší nebo bez, zimní či letní …

Kromě rozměrů je potřeba se rozhodnout, zda chcete pneumatiky nové nebo už ojeté. Tady záleží hlavně na hloubce dezénu, podívejte se na minimální povolené hloubky dezénů u zimních i letních pneumatik. Samozřejmě čím větší hloubka, tím méně jsou kola sjetá a tím déle vám vydrží. Doporučujeme levné pneu Olomouc

Na pneumatice vyčtete ještě tyto údaje:

  • DOT 1916 – stáří pneumatiky. DOT je obecná zkratka, která stáří určuje, číslo 1916 ukazuje týden a rok výroby pneumatiky, tedy tato pneu byla vyrobena v 19. týdnu v roce 2016.
  • Emblém s vločkou, M+S, AW nebo A/S – zimní a letní pneu. V praxi se značí pouze zimní pneumatiky, buď je na nich emblém s vločkou nebo zkratka M+S (případně M/S nebo M.S.); AW či A/S značí celoroční pneumatiky (All season). Nejdůležitější je však hloubka vzorku, která musí být u zimních gum alespoň 4 mm.
  • TL nebo TT – bez duše a s duší. Zkratka TL (Tubeless) značí pneumatiky bez duše, zkratka TT (Tube Type) naopak pneumatiky s duší. 

 

Zadejte parametry a nakupte nejlevnější pneu

Když už máte jasno v tom, jaké pneumatiky potřebujete, můžete je také jednoduše nakoupit. Pro srovnání pneumatik na internetu využijte profesionální srovnávač cen pneumatik www.zupo.cz. Jednoduše vyplníte základní údaje a obratem vám vyjede přehled nejlevnějších pneumatik podle vašich parametrů. Budete překvapeni, na jaké ceny se můžete dostat. Srovnávač totiž nonstop aktualizuje všechny nabídky a výsledkem je pak opravdu ta nejvýhodnější nabídka na internetu. Je to rychlé a zdarma. A vy na konci při nákupu ušetříte i několik tisíc korun. 

Přejeme bezpečnou jízdu na kvalitních pneumatikách!

Partnerem této sekce je e-schop s pneumatikami pneugumy.cz

Pneu olomouc   Prodej pneu Olomouc

 

Sdílet