Život pneumatiky – od nákupu až po likvidaci

12.03.2018 / 19:14

ŽIVOT PNEUMATIKYKvalitní pneumatiky jsou důležitou součástí naší bezpečnosti na silnicích. Každý den se vyrobí po celém světě miliony kusů nejrůznějších pneumatik. Víte z čeho se vyrábějí? Záleží na konkrétním typu pneu, ale obecně se vyrábějí z těchto složek: kaučuk (cca 40%), plnidla (nejčastěji silika a saze, cca 30%), zpevňovací materiály (kovová nebo látková vlákna, cca 15%), změkčovadla (minerální oleje, pryskyřice, cca 10%) a nějaká vulkanizační činidla, chemické látky aj. Samotná výroba uživatele zase tolik nezajímá, jejich prvním krokem je nákup nové pneumatiky.

Jaké pneu vybrat a kde je koupit

Ve velkém technickém průkaze vozidla je vždy uvedeno, jaké rozměry pneumatik je nutné používat. Je zde uvedena šířka, průměr i profil pneumatiky. Konkrétního výrobce už si pak vybíráte sami. Nejvýhodněji v dnešní době nakoupíte pneu (letní, zimní i celoroční) přes internet. Stačí navštívit nový srovnávač cen pneumatik Zupo, zadat základní požadavky a obratem vám vyjede e-shop, který dané pneumatiky nabízí nejlevněji. Informace ve srovnávači se neustále aktualizují, takže máte jistotu, že na internetu levnější pneu neseženete.

Pro bezpečnou a komfortní jízdu se určitě vyplatí pořídit si dvě sady pneumatik – letní i zimní. Nejlépe i se samostatnými ráfky, ať si můžete kola jednoduše přezouvat sami. Tato investice se rozhodně vyplatí. Tzv. celoroční pneumatiky mají horší jízdní vlastnosti i v zimě i v létě, dojíždění zimních pneu v létě už je hotový nerozum, protože kromě horších jízdních vlastností roste i spotřeba.Pneu Olomouc

Jak se o pneumatiky starat

Pneumatiky nejsou úplně levná záležitost, celou sadu pneumatiky seženete od 5 tisíc korun výše. I proto se vyplatí věnovat se alespoň minimálně údržbě. Abyste životnost pneumatik prodloužili, měli byste dodržovat některé zásady. Pojďme se podívat, co životnost pneu ovlivňuje:

  • Správné skladování. Důležité je pneu správně skladovat. Vyčistit a dát je na suché a chladné místo mimo dosah slunečních paprsků. 
  • Styl jízdy a najeté kilometry. Životnost pneumatik ovlivňuje také styl jízdy, který ovlivnit můžete, a logicky i počet najetých kilometrů.
  • Správně nahuštěné a vycentrované pneumatiky. Když budete mít pneu dobře nahuštěné a vycentrované, pneumatiky se tolik nesjíždějí (sjíždějí se rovnoměrně) a i spotřeba paliva klesá.
  • Vyměňte letní za zimní a naopak v pravý čas. Jezdit na zimních pneumatikách i v dubnu, kdy už je teplo je škoda, raději je včas vyměňte za letní. To stejné platí i pro výměnu na podzim. Barum bravuris 5HM 205/55 R16

 

Kdy koupit nové pneu a jak staré zlikvidovat

Čas na nákup nové sady pneumatik se určuje podle hloubky dezénu. U pneumatik je minimální hloubka dezénu dána ze zákona: u letních je to 1,6 mm, u zimních jsou to 4 mm. Máte-li pneumatiky sjeté více, je potřeba koupit novou sadu. Co však udělat se starými opotřebovanými pneumatikami, které už jsou k ničemu?

Možností je hned několik. Jestliže se vám o auto stará servis, který vám dodává i nové pneu, pak by vám měli vzít i staré pneu a postarat se o jejich likvidaci. Někde za to chtějí zaplatit (například 100 Kč za pneumatiku), jinde je vezmou zdarma. Další možností je podívat se na www.eltma.cz, kde najdete sběrná místa pneumatik po celé republice. Na těchto místech vám zdarma staré pneumatiky vezmou. Stačí je tam odvézt. Staré pneumatiky se recyklují pro další použití nebo ekologicky likvidují. Některé se po recyklaci používají například na výstavbu dětských hřišť nebo jiných sportovišť, každopádně neskončí někde v lese na černé skládce.

Sponzorem této sekce je e-schop pneugumy.cz

 

Sdílet