Zimní pneu: kdy a kde povinné, jaké vybrat?

Víte, kdy a za jakých podmínek jste podle zákona povinni mít na autě zimní pneu? A jaké zimní pneumatiky z nabídky ZUPO.cz nejlépe obstály v nezávislých testech německého autoklubu ADAC?
Čtěte dále - a podívejte se také na sestřih videí, jak si vaši sousedé poradili se sněhem a náledím na letních "gumách"!


Zimní pneu - kdy a kde povinné, jaké vybrat

Zimní pneu - kdy a kde povinné

Zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost použít na motorovém vozidle zimní pneu, jestliže

  1. vozidlem jedeme v období od 1. listopadu do 31. března, a současně
  2. je na vozovce souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze vzhledem k vývoji počasí předpokládat, že se na vozovce souvislá vrstva sněhu, led či námraza může během cesty vytvořit.

Uvedená povinnost se přitom vztahuje pouze na motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly, která slouží pro přepravu osob či nákladů; netýká se tedy motocyklů.

Je zimní pneu mezi 1. listopadem a 31. březnem povinné za všech okolností?

Nikoli. Zimní pneu nemusíte mít, pokud se chystáte v zimním období vyjet a vozovka je suchá, bez souvislé vrstvy sněhu a není zledovatělá či namrzlá.

V opačném případě - a také tehdy, slibuje-li předpověď počasí sněžení, mrznoucí déšť a podobně - autem na letních "gumách" vyjet nesmíte, ledaže byste počkali, až zcela pomine nebezpečí (ranní) námrazy a silničáři vozovku dostatečně uklidí - tak, aby splňovala podmínky uvedené v předchozím odstavci.

Zimní pneu je však v období mezi 1. listopadem a 31. březnem bez výjimky povinné na všech úsecích ohraničených dopravní značkou C 15a ZIMNÍ VÝBAVA (viz obrázek v úvodu příspěvku).

Zimní pneu: stačí pouze na jedné nápravě?

Ne, nestačí. Auta s nejvyšší přípustnou hmotností do 3,5 t musí mít zimní pneumatiky na všech kolech.
U vozidel nad 3,5 t pak platí povinnost použít zimní pneu na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

Sankce za nepoužití zimního pneu tam, kde je povinné

Jestliže řidič poruší povinnost použít za stanovených podmínek zimní pneu, může mu policista uložit blokovou pokutu až do výše 2 000 Kč.
A pokud by další jízdou mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, může příslušník policie navíc zakázat řidiči další jízdu.

Zimní pneu vs. letní pneu - rozdíl v chování na vozovce

Rozdíl v chování vozidla se zimními pneumatikami oproti vozu na letním pneu na zasněžené vozovce výmluvně ilustruje toto video z YouTube.
Po jeho shlédnutí začíná být zřejmé, jaké nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu - ale i sám pro sebe - představuje řidič, který si na letních pneumatikách vyrazí bezprostředně po vydatné sněhové nadílce třeba na předvánoční nákupy.

Některé nehody na nevhodných pneumatikách mohou vypadat až komicky, ale položte si ruku na srdce: opravdu byste chtěli být třeba v kůži řidičů těchto vozů?

Nehoda na náledí bez zimního pneu - co na to pojišťovna?

Nejvyšší soud ČR rozhodl již před několika lety spor mezi pojišťovnou Allianz a jejím klientem, který se domáhal odškodnění po nehodě na letních "gumách" na namrzlé vozovce, v tomto duchu:

  • Nevhodné pneumatiky ve smyslu zákona o provozu na pozemních komunikacích jsou důvodem nezpůsobilosti vozidla k provozu i přesto, že vozidlo má platnou STK.

Jinými slovy - pojišťovna má v případě nehody na nevhodných pneumatikách plné právo pojistné plnění nejen zkrátit, ale dokonce úplně odmítnout.
Zamysleme se nyní společně, zda pár ušetřených stokorun za zimní obutí se opravdu vždy vyplatí...

Zimní pneu - značení a minimální hloubka dezénu

Této problematice se věnujeme v samostatných článcích - Značení pneu: Jak výrobci značí pneumatiky a Hloubka dezénu u letních a zimních pneu.
Zde si jen stručně připomeňme, že

  • pro zimní provoz vozidla do 3,5 t je předepsaná minimální hloubka vzorku zimní nebo celoroční pneumatiky 4 mm, u vozu nad 3,5 t pak dokonce 6 mm;
  • nejčastějším symbolem pro označování zimních (někdy i celoročních) pneu je M+S (Mud and Snow - bláto a sníh), popřípadě piktogram se sněhovou vločkou na pozadí hory se třemi vrcholy.

Zimní pneu - TOP pneumatiky pro zimní provoz podle ADAC

Jak často a rádi připomínáme, na srovnávači ZUPO.cz najdete pouze nové a vysoce kvalitní pneumatiky, které vás vždy bezpečně dovezou do cíle.
Asi tedy nepřekvapí, že na ZUPO.cz seženete i vítěze nezávislých testů pneumatik, které pravidelně pořádá nejprestižnější evropský autoklub - německý ADAC.
A jaké jsou tedy podle ADAC nejlepší zimní pneumatiky pro rok 2017?

Zimní pneu - vítězové v rozměru 195/65 R15

Absolutním vítězem letošního testu "zimáků" v rozměru 195/65 R15 se stal CONTINENTAL WinterContact TS860. Na ZUPO.cz lze tuto výjimečnou pneumatiku sehnat ve všech nejrozšířenějších rozměrech, hmotnostních a rychlostních indexech:

Stojí za zmínku, že nákup této "continentalky" váš domácí rozpočet rozhodně nezruinuje - cena jednoho kusu začíná již těsně nad 1 200 Kč.

Na výborném třetím místě testu zimních pneu ADAC se umístily pneumatiky KLEBER Krisalp HP3. Jsou ještě levnější než předešlé - jejich cena začíná pod 1 100 Kč za kus - a jsou dostupné v pěti nejfrekventovanějších rozměrech.

"Bramborovou medaili" pak v uvedené rozměrové kategorii získal DUNLOP WinterResponse 2, tedy opět pneumatika, jejíž koupě vám příslovečnou díru do peněženky neudělá.

A konečně páté místo žebříčku ADAC obsadil GOODYEAR UltraGrip 9, který v nabídce ZUPO.cz představuje přechod do pomyslné střední třídy zimních pneu.

Zimní pneu - vítězové testu ADAC v rozměru 215/65 R16

Pořadí zimních pneumatik v dalším oblíbeném rozměru se poněkud pozměnilo; z vítězů uvádíme pouze výrobky, které můžete zakoupit zde na ZUPO.cz a za něž tedy můžeme dát ruku do ohně i my:

Zimní pneu - závěrem

Snad jen pokud hodláte svého miláčka na čtyřech kolech letos zazimovat, nemusíte o nákupu zimních pneumatik uvažovat.
Vás ostatní jsme snad přesvědčili, že zimní pneu pro váš vůz není žádný luxus - jen na zimních pneumatikách máme za typicky zimních povětrnostních podmínek šanci dojet bez nehody do cíle.


 Prozkoumat kompletní nabídku zimních pneu na ZUPO.cz